Reklama:

Niedobór wapnia w diecie nastolatków: niedoceniany problem zdrowotny

Lek. Agnieszka Kwiecień, specjalista medycyny rodzinnej

Ten tekst przeczytasz w 7 min.

Niedobór wapnia w diecie nastolatków: niedoceniany problem zdrowotny

ojoimages

Picie mleka

Niedobór wapnia w diecie jest częstym zjawiskiem u nastolatków. Artykuł omawia przyczyny i konsekwencje tego stanu oraz możliwości profilaktyki poprzez modyfikację diety.

Reklama:

 

Znaczenie wapnia w diecie dzieci

Wapń jest podstawowym składnikiem budulcowym szkieletu człowieka. 99% wapnia w naszym organizmie znajduje się właśnie w kościach. Pozostała część znajduje się w surowicy krwi i w płynach ustrojowych, gdzie także pełni istotną rolę biologiczną. Homeostaza wapnia jest bardzo precyzyjna, podlegając wpływom witaminy D oraz wielu hormonów i układów regulatorowych.

Odpowiednia podaż wapnia i witaminy D jest więc niezwykle ważna w każdym okresie życia. Większość rodziców troskliwie przestrzega zaleceń odnośnie ich podaży u niemowląt i małych dzieci, ale przestaje nadzorować prawidłowość diety u dzieci starszych. Tymczasem wiek dojrzewania jest drugim po wieku niemowlęcym, okresem krytycznie ważnym dla rozwoju układu kostnego.

 

 

Od zapewnienia odpowiedniego spożycia wapnia zależy zbudowanie tzw. szczytowej masy kostnej. Okres maksymalnego magazynowania wapnia w kościach przypada na wiek około 12,5 lat u dziewcząt i około 14 lat u chłopców. Udokumentowano pozytywny wpływ spożycia odpowiedniej ilości wapnia w okresie dojrzewania na stan układu kostnego oraz zmniejszenie ryzyka osteoporozy i złamań w wieku dorosłym. U nastolatków odpowiednia podaż wapnia i witaminy D jest więc co najmniej tak samo ważna jak u niemowląt, a ryzyko ich niedostatecznej podaży jest znacznie większe niż u dzieci młodszych.

Zalecenia dietetyczne dotyczące dobowego zapotrzebowania na wapń

Dobowe zapotrzebowanie na wapń określa się w miligramach wapnia na dobę i wynosi:

- dla niemowląt (w zależności od miesiąca życia): od około 200 do około 270 mg/d

- dla dzieci w 2-3 roku życia: 500 mg/d

- dla dzieci w 4-8 roku życia: 800 mg/d

- dla dzieci w 9-18 roku życia: minimum 1200 mg/d

- u dorosłych po zakończeniu wzrastania kości spożycie wapnia może być nieco mniejsze, ale nie powinno spadać poniżej 1000 mg na dobę.

Dobowe spożycie witaminy D powinno wynosić ok. 400 jednostek (10 mikrogramów) niezależnie od wieku dziecka. Niedobory witaminy D są możliwe także u dzieci starszych. Istnieją badania wykazujące, że znaczący odsetek nastolatków ma w surowicy niskie stężenia aktywnej formy witaminy D3, co ściśle wiąże się z gorszymi wynikami densytometrii (niższe gęstości kości).

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Żywienie

gość
Co to jest(zdjęcie)?
Witam. Jest weekend, lekarzy brak a bobasowi nagle wyskoczyło coś takiego. Wyskakuje w różnych miejscach i znika. Pomożecie?
4 miesięczne dziecko z dnia na dzień przestało jeść z butelki
Witam! Moja 4 miesięczna córka przestała z dnia na dzien jesc mleko modyfikowane z butelki..... je tylko z łyżeczki a do tego mniejszą porcje,ponieważ gdy jadła z butelki zjadała 150 ml teraz ledwo 1...
brak apetytu u 4 miesięcznego dziecka
Witam, zacznę od tego że od urodzenia karmię piersią i dokarmiam butelką. Do tej pory nie było żadnego problemu - synek jadł co 3 godziny, najpierw pierś a później ok 120 ml butelki. 3 dni temu (gdy ...
4 mies dziecko niechce jesc POMOCY!!
witam, moja corka od ponad miesiaca niechce spozywac mleka bylo podejrzenie o skaze lecz jednak to nie to badania byly poroobine w moczu wyszly male leukocyty a z krwi jak to jedna Pani doktor powied...
Reklama:
Reklama: