Reklama:

Młodociane matki jako problem społeczny i medyczny.

stud. Barbara Nowok

Ten tekst przeczytasz w 4 min.

Młodociane matki jako problem społeczny i medyczny.

Ojoimages

Kobieta

Przedstawiono najważniejsze aspekty medyczne i emocjonalne nieletnich matek.

Reklama:

Stale obniżający się wiek pojawienia pierwszej miesiączki (u dziewcząt warszawskich wiek pierwszej menarche to 12,64 lat) i cykle owulacyjne po dwóch latach miesiączkowania sprawia, że organizm nieletniej przygotowany może być do ciąży już w wieku 13-14 lat..   Ciąża u nastoletniej dziewczyny to problem zarówno społeczny jak i medyczny. Zainteresowanie młodocianymi matkami wykazują specjaliści różnych dziedzin medycyny, biologii, prawa, ekonomii, socjologii, psychologii itp.

Z punktu medycznego macierzyństwo u nieletniej matki zaliczane jest do ciąż wysokiego ryzyka z racji znacznego odsetka wcześniactwa, późnego zgłaszania się do lekarza i w związku z tym późniejszego wykrywania nieprawidłowości związanych z ciążą. Często bowiem ciąże ukrywane są przed rodzicami i najbliższymi bowiem większość dziewcząt przed ukończeniem 18 roku życia jest zależnych od rodziców, niezamężnych i uczących się. Przypadkowość kontaktów seksualnych jest bardzo duża, dlatego partnerzy nie przyczyniają się do obowiązku spełniania swojej rodzicielskiej roli. Młode matki często nie są w stanie utrzymać samodzielnie siebie i dziecka. 

Dla prawidłowego funkcjonowania w społeczeństwie nie wystarcza tylko dojrzałość  fizyczna. Młoda matka zmuszona jest do szybkiej mobilizacji pod względem dojrzałości nie tylko biologicznej, która kończy się wraz z zakończeniem procesów wzrastania i zdolności do reprodukcji, ale także do dojrzałości psychiczno-emocjonalnej oraz społecznej. Wykształcenie wszystkich cech dojrzałości daje całościowy rozwój i gotowość do spełniania określonych funkcji w społeczeństwie.

  

  1. Komorowska A.: Ciąża i poród. Ginekologia wieku rozwojowego, wybrane zagadnienia pod redakcją: Aliny Komorowskiej, Lidii M. Walczak. Wydawnictwo Lekarskie PZWL Warszawa 2000.
  2. Komorowska A.: Ciąża i poród. Ginekologia wieku rozwojowego. Państwowy Zakład Wydawnictw Lekarskich Warszawa 1991.
  3. Szajner-Milart I.,  Papierkowski A.: Choroby wieku rozwojowego. Wydawnictwo Lekarskie PZWL Warszawa.
  4. Gajewska M., Karwan-Płońska A., Skrzos-Buciak M. i wsp.: Analiza przebiegu ciąży i sposobu ukończenia porodu u dziewcząt poniżej 19. roku życia. Ginekologia Polska 2000.
  5. Grzechocińska B., Marianowski L..: Ciąża, poród, połóg u nieletnich. Ginekologia Praktyczna nr 7(60) październik 2001 rok IX
  6. Mills M.J.G..: Matki nastolatki. Nowoczesne położnictwo. Opieka poporodowa, pod redakcją Jo Alexandre, Valerie Levy, Sarah Roch, Wydawnictwo Lekarskie PZWL Warszawa 1995.
  7. Łuczak-Wawrzyniak J..: Trudne macierzyństwo- na podstawie analizy psychologicznej sytuacji kobiet w ciąży przed ukończeniem 18. i po 35. roku życia. Ginekologia Praktyczna nr 7 (60) październik 2001 rok IX.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Inne tematy

KONKURS! Jesienna chandra: jak sobie z nią radzić? Odpowiedz na pytanie i wygraj zestaw kosmetyków! 🍁🎉
Cześć Wszystkim! Mamy przyjemność ogłosić, że właśnie ruszył nasz nowy serwis: Medforum.pl! 🚀 Na tej platformie znajdziesz najbardziej aktualne informacje, artykuły i porady z zakresu farmacji, ...
Reklama:
Reklama: