Serwisy Medforum
Reklama

Mieszanki mleczne w żywieniu niemowląt i dzieci - część 3

Mieszanki mleczne w żywieniu niemowląt i dzieci - część 3
Fot. ojoimages
(5)

W trzeciej części artykułu, stanowiącego przegląd mieszanek mlecznych i mlekozastępczych stosowanych w żywieniu dzieci, omówiono mieszanki stosowane w alergii na białko mleka krowiego.

Mieszanki o zmodyfikowanym składzie białkowym (hydrolizaty białek mleka)

Celem modyfikacji składu białkowego mieszanki mlecznej jest zmniejszenie działania alergizującego białek mleka krowiego. Drogą do tego celu jest częściowa lub całkowita hydroliza pełnego białka mleka krowiego.

W zależności od stopnia hydrolizy białka wyróżnia się:
1) Hydrolizaty białek mleka krowiego o niskim stopniu hydrolizy (typu HA)
2) Hydrolizaty białek mleka krowiego o wysokim stopniu hydrolizy
3) Mieszanki elementarne (najwyższy stopień hydrolizy białek)

W zależności od rodzaju białka zawartego w mieszance wyróżnia się:
- hydrolizaty białek serwatkowych
- hydrolizaty białek kazeinowych

1) Mieszanki typu HA

Mieszanki typu HA (hypoantygenowe) są preparatami powstałymi na bazie mleka krowiego, w których białko zostało poddane częściowej hydrolizie. Preparaty typu HA są dostępne bez recepty. Na rynku dostępne są liczne preparaty z tej grupy, takie jak:

- Bebiko HA 1, Bebiko HA 2
- Bebilon HA 1, Bebilon HA 1
- Enfamil HA
- Humana HA 1, Humana HA 2
- Nan HA 1, Nan HA 2, Nan HA Sensitive.

Niecałkowita hydroliza białka powoduje, że odsetek tzw. dużych peptydów, to znaczy cząstek białek mleka krowiego, mających właściwości uczulające, jest w nich stosunkowo wysoki (około 30%). Z tego powodu mieszanki HA nie nadają się do leczenia dzieci, u których wystąpiły już jakiekolwiek objawy alergii na białka mleka krowiego.

Mleko HA nadaje się natomiast do profilaktycznego stosowania u dzieci zdrowych, ale pochodzących z rodzin obciążonych chorobami atopowymi. Zaletą mleka HA, wynikającą z niecałkowitej hydrolizy białka, jest dobry smak, zbliżony do smaku normalnego mleka oraz stosunkowo niska cena.

Nadal nie ma jednoznacznych dowodów naukowych pozwalających odpowiedzieć na pytanie czy w profilaktyce alergii u dzieci z rodzin obciążonych atopią należy preferować mieszanki typu HA czy hydrolizaty wysokiego stopnia (kazeinowe lub serwatkowe). W zakresie działań profilaktycznych aktualne stanowiska grup ekspertów dopuszczają oba rodzaje hydrolizatów.

2) Hydrolizaty wysokiego stopnia (kazeinowe lub serwatkowe)

Hydrolizaty o wysokim stopniu hydrolizy to grupa preparatów mlekozastępczych (hypoalergicznych) przeznaczonych do leczenia alergii na białka mleka krowiego u dzieci. Aktualnie uważa się, że preparaty z tej grupy powinny być mieszankami pierwszego rzutu u dziecka z potwierdzoną, lub wysoce prawdopodobną alergią na białko mleka.

W zależności od tego, która frakcja białek została wykorzystana do produkcji mieszanki, wyróżnia się hydrolizaty białek serwatkowych oraz hydrolizaty białek kazeinowych. Na Polskim rynku najpopularniejsze są dwa preparaty: Bebilon Pepti 1 i 2 (hydrolizat serwatkowy) oraz Nutramigen 1 i 2 (hydrolizat kazeinowy). Wszystkie preparaty z tej grupy dostępne są wyłącznie na receptę, a ich zastosowanie musi być poprzedzone konsultacją z lekarzem. Zgodnie z aktualnymi stanowiskami ekspertów hydrolizaty kazeinowe i serwatkowe można traktować równoprawnie. Wybór mieszanki leczniczej dla dziecka z objawami alergii na białka mleka krowiego należy do lekarza.

W roku 2006 zmieniony został skład zarówno Bebilonu Pepti jak i Nutramigenu. Do Bebilonu Pepti dodano prebiotyk - kompozycję oligosacharydów GOS/FOS. Badania naukowe wykazały, że modyfikacja ta poprawia skuteczność hydrolizatu serwatkowego w profilaktyce alergii u dzieci z grup ryzyka. Zmiana składu nie spowodowała zmiany nazwy preparatu ani formy odpłatności. Nutramigen wzbogacono natomiast o probiotyk - Lactobacillus GG, który jak wykazują badania jest skuteczny w profilaktyce i leczeniu wielu stanów chorobowych, w tym alergii.

Uwaga! Nutramigen z probiotykiem to nowy preparat o nazwie Nutramigen LGG, na dzień dzisiejszy nie podlegający refundacji (pełnopłatny). Nadal dostępny jest też "klasyczny" Nutramigen 1 i 2 o dotychczasowym składzie.

(5)

Autor/autorzy opracowania:

Źródło tekstu:

 • zdjęcia: ojoimages
Reklama

Komentarze

  Czy wiesz, że za każdą dodaną wypowiedź otrzymujesz punkty w rankingu użytkowników?
 • Komentarze do: Mieszanki mleczne w żywieniu niemowląt i dzieci - część 3
  22-02-2015 14:40:31

  Warto zwracać uwagę na skład takich mieszanek. Warto też zrobić test nietolerancji pokarmowej, żeby sprawdzić czy to rzeczywiście kwestia mleka, kazeiny, itd. czy może mamy do czynienai też z innymi alergizującymi dodatkami/składnikami pożywienia, które źle wpływają na codzienne życie naszych pociech. Ja zrobiłam moim córkom takie badanie w Revitum - www.revitum.pl i jestem bardzo zadowolona z efektów zapisanych kuracji.

 • Komentarze do: Mieszanki mleczne w żywieniu niemowląt i dzieci - część 3
  04-02-2015 18:58:29

  U mojego synka przy skazie białkowej pomogła zmiana mleka z bebilon na bebilon pepti oraz latopic. Probiotyk uszczelnia jelita dziecka, co uniemożliwia przenikanie alergenu. U nas po trzymiesięcznej kuracji ponownie wróciliśmy do mieszanki mlecznej z białkiem krowim, tym razem synek nie miał wzdęć i biegunek również mu się nie ulewało.

 • Komentarze do: Mieszanki mleczne w żywieniu niemowląt i dzieci - część 3
  01-02-2015 01:03:19

  Przeczytaj komentowaną treść: Mieszanki mleczne w żywieniu niemowląt i dzieci - część 3

  oprocz takich specjalnych mieszanek warto podawac dzieciom tez probiotyki na alergie, najlepsze efekty przynosza te, ktore zawieraja polskie szczepy bakterii, jak Latopic, taka dluzsza kuracja probiotykami lagodzi objawy alergii oraz pomaga w nabywaniu tolerancji m.in. na laktoze ale takze na inne produkty, warto o tym poczytac: latopic.pl/Alergia-pokarmowa/Probiotyki-a-alergia

Polecamy

http://static2.medforum.pl/cache/logos/0075_08-05-26_0037-W300H200.jpgFot. medforumPrzyczyny i obraz kliniczny...
Kontynuacja omówienia artykułu opublikowanego w numerze...