Reklama:

Leczenie biegunki u dzieci: zasady nawadniania doustnego oraz przydatność probiotyków

Leczenie biegunki u dzieci: zasady nawadniania doustnego oraz przydatność probiotyków

medforum

Płaczące dziecko

Podsumowanie aktualnych zaleceń dotyczących zasad nawadniania doustnego dzieci z biegunką ostrą. Podkreślono przydatność i skuteczność probiotyków jako dodatku do doustnych płynów nawadniających.

Reklama:

7) Wskazania do nawadniania dożylnego w przebiegu ostrej biegunki

W niektórych przypadkach nawadnianie doustne nie jest możliwe, lub nie jest wystarczające. Dożylne podawanie płynów jest konieczne szczególnie w następujących przypadkach (cyt. za H.Szajewską):

• biegunka przebiegająca z ciężkim odwodnieniem (>10%)

• objawy wstrząsu

• chory nieprzytomny

• objawy niedrożności przewodu pokarmowego

• uporczywe wymioty pomimo odpowiedniego nawadniania doustnego

• niepowodzenie nawadniania doustnego

Nawadnianie pozajelitowe nie wyklucza podawania części płynów doustnie, możliwe jest także dodatkowe doustne podawanie probiotyków w postaci kapsułek, proszku lub roztworu.

8) Wymioty w trakcie nawadniania doustnego

Należy podkreślić że sam fakt współwystępowania wymiotów nie jest bezwzględnym wskazaniem do nawadniania dożylnego lub hospitalizacji. Wymioty są bardzo częstym elementem obrazu klinicznego zatruć pokarmowych i zakażeń rotawirusowych, zwykle poprzedzającym wystąpienie biegunki. U wielu pacjentów, u których występowały wymioty można stosować DPN, należy jednak przestrzegać zasady nawadniania małymi porcjami - u niemowląt i małych dzieci ok. 5 ml co 1-2 minuty, najlepiej płynem schłodzonym.

9) Uwagi praktyczne

- Dość często obserwuje się, że po 4 godzinach przerwy wodnej ponowne wprowadzenie normalnej diety powoduje przejściowe zwiększenie liczby stolców, czasami są one nawet zdecydowanie luźniejsze. Może to budzić niepokój rodziców, ale jest to sytuacja prawidłowa, która mieści się w obrazie klinicznym ostrej biegunki. W takich sytuacjach podstawą leczenia jest regularne wyrównywanie strat płynów dodatkowymi porcjami DPN.

- Kłopoty z akceptacją DPN najczęściej pojawiają się u dzieci bez objawów odwodnienia. Dzieci naprawdę odwodnione zwykle piją DPN bez oporów.

- U większości dzieci chorych na ostrą biegunkę nie jest konieczna diagnostyka mikrobiologiczna, ponieważ wynik posiewu kału nie zmienia podstawowych zasad leczenia.

- W olbrzymiej większości przypadków ostra biegunka nie wymaga stosowania antybiotyków lub chemioterapeutyków. Nawet potwierdzona mikrobiologicznie salmonelloza wymaga antybiotyku wyłacznie w ciężkich przypadkach, lub gdy chory należy do grupy podwyższonego ryzyka uogólnionego zakażenia (np. wiek <3 m. ż. lub potwierdzone niedobory odporności). Także samo stwierdzenie biegunki krwistej, bez gorączki lub innych niepokojących objawów, nie wymaga rutynowej antybiotykoterapii.

- Wtórna nietolerancja laktozy w przebiegu ostrej biegunki jest obecnie bardzo rzadka, tak więc nie ma wskazań do rutynowego stosowania realimentacji w oparciu o preparaty ubogo- lub bezlaktozowe.

- U dzieci karmionych piersią zaleca się kontynuację karmienia piersią zarówno w fazie rehydratacji, jak i w fazie leczenia podtrzymującego.

Podstawowe piśmiennictwo:

1) "Gastroenterologia i Hepatologia Kliniczna" Konturek S.J. (red.), PZWL, Warszawa 2006

2) Szajewska H., Mrukowicz J. "Ostra biegunka". Materiały naukowo-szkoleniowe firmy Nutricia z cyklu "Zagadnienia żywieniowe w pediatrii"

3) Guandalini S. i wsp.: Lactobacillus GG administered in oral rehydratation solution to children with acute diarrhoea: a multicenter european trial. J. Pediatr. Gastroenterol. Nutr. 2000, 30, 54-60.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Choroby dziecka

Kinaza kreatynowa, CK, izoenzym MB.
Witam, w maju ubiegłego roku gdy córka miała 3 miesiące trafiłyśmy do szpitala z zapaleniem płuc, w badaniach krwi podwyższone Alat, Aspat do kontroli w poradni. Pediatra w sierpniu zleciła zbadanie ...
gość
Klacid
Mój syn (7lat), poręcza zażywania Klacidu miał straszne bóle brzucha . Najbardziej nasiliły się jakoś w 5-6 dobie. Antybiotyk postawił Go na nogi dosłownie w ciągu 2 dni , natomiast teraz walczymy z ...
Zgrubienie na piersi u 12 latki
Witam, u mojej 12 letniej Córki zauważyłam na lewej piersi zgrubienie, Córka mówi że przy dotyku ją boli. Dodam że jeszcze nie zaczęła dojrzewać piersi jej nie rosną.Jedna miers ma zupełnie płaska a ...
Pasożyty
Witam mam do państwa pytanie gdyż pojawiła się u jednego domownika glista ludzka cała rodzina dostała przepisany zentel oprócz 4 letniego dziecka które najpierw musi zrobić badania kału i moje pytani...
gość
Ból brzucha ciągły u 6-latki
Dzień dobry Córka od ponad roku skarży się na ból brzucha. Dwukrotnie w odstępie 10 m-cy miała USG, które nic nie wykazało. W 08.2023 wyszła obniżona hemoglobina. Od września bierze żelazo Ferum, wi...
Iga u 11 latka
Witam serdecznie, zbadaliśmy poziom immunoglobulin, gdyż syn często chorował w lipcu 2023 r poziom - 0,17 Później w styczniu poziom 0,01, a teraz odebrałam wynik
Reklama:
Reklama: