Reklama:

Gdy dziecko choruje: co odczuwa i jak funkcjonuje jego rodzina?

mgr Magdalena Janowska, psycholog kliniczny, Klinika Pediatrii, Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka i Matki w Katowicach

Ten tekst przeczytasz w 6 min.

Gdy dziecko choruje: co odczuwa i jak funkcjonuje jego rodzina?

ojoimages

Rodzina

Opis problemów z funkcjonowaniem rodziny, które nieuchronie pojawiają się w okresie poważnej, przewlekłej choroby dziecka.

Reklama:

Jak wszyscy doskonale wiemy, rodzina jest systemem, w którym każdy element oddziałuje na drugi. Nie może zatem być tak, że gdy coś się zmienia w jednym elemencie, pozostałe funkcjonują tak samo jak przedtem. Gdy zatem jedna z osób (nawet dorosła) przeżywa jakiś kłopot, odczuwa to cała rodzina (oczywiście dotyczy to również pozytywnych sytuacji – np. niejedna piątka w szkole córki czy syna poprawiła nastrój w całej rodzinie).

Walka z chorobą dziecka nie może być rozpatrywana tylko na poziomie indywidualnym, ponieważ stanowi ona przyczynę i jednocześnie skutek zaburzenia całego, zdrowego systemu rodzinnego. Choroba oddziałuje na wzajemne relacje chorego z rodziną, ale również na rodzinę jako całość, dlatego też poszczególnych jej członków określa się często jako „pacjentów drugiego rzutu” (de Walden Gałuszko, 2000). Nie chodzi tu o to, że rodzina funkcjonuje źle, wręcz przeciwnie często bardzo dobrze sobie radzi, co jednak nie pozostaje bez wpływu na wszystkie osoby, które wiążą ze sobą bliskie więzi.

W rodzinie nigdy tak naprawdę nie choruje jedna osoba... Problem ten dotyka wszystkich będących w bliskim kontakcie z fizycznie chorującym członkiem rodziny. Każdy chcąc tego lub nie, zmienia swoją rolę, sposób życia. Dużo zależy od tego jak długo trwa choroba dziecka – czy jest przewlekła czy też stanowi jednorazowy epizod.

Gdy choroba jest długoterminowa role w rodzinie zmieniają się zazwyczaj na długi czas, bądź na zawsze. Często w sytuacji takiej matki przestają pracować zajmując się w największym stopniu chorym dzieckiem (przebywając z nim w szpitalu, ale także opiekując się nim we wzmożony sposób w domu). Ojcowie natomiast skupiają się zazwyczaj na zarobieniu większej niż wcześniej kwoty pieniędzy. Nierzadko do pomocy dołączają się dziadkowie (zwłaszcza gdy matka z dzieckiem przebywa w szpitalu; wtedy też zazwyczaj zwiększają się obowiązki domowe ojca). Rodzeństwo dziecka chorego najczęściej dojrzewa szybciej niż ich rówieśnicy. Staje się często oparciem i pomocą dla rodziców w obowiązkach domowych czy w opiece nad chorym bratem czy siostrą. Obojętnie jak sami angażujemy do tego dziecko, czuje ono inną wartość swojej roli w rodzinie niż u większości koleżanek czy kolegów.

Niemalże w każdej rodzinie związek chorego dziecka z matką jest ogromnie silny, zacieśniając się jeszcze bardziej niemalże z dnia na dzień. Diada ta, oczywiście w sposób niezamierzony, pozostawia na uboczu innych członków rodziny – czyli ojca i pozostałe dzieci.

Matka czując się dużo bardziej związana ze zdrowym dzieckiem niż ono z nią, nie widzi zazwyczaj tego problemu. Wskutek tego nie stara się więc wprowadzać żadnych zmian i prób nawiązania bliższego z nim kontaktu. Zdrowe dziecko zazwyczaj wtedy odsuwa się od rodziny stając się samodzielną i przedsiębiorczą osobą, za co jest często podziwiane przez innych.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Pielęgnacja i rozwój

fizjoterapeuta kraków
Hej! Poszukuję dobrego [url=https://osteohelp.pl/fizjoterapia/]fizjoterapeuty krakowskiego[/url] dla swojego dziecka, udało mi isę znaleźć kilka gabinetów jak np. [url]https://osteohelp.pl[/url] j...
Jak nauczyć dziecko umiejętności samoakceptacji i budowania pewności siebie?
Cześć! Poszukuję praktycznych porad dotyczących [url=https://naszaklasa.edu.pl/jak-nauczyc-dziecko-umiejetnosci-samoakceptacji-i-budowania-pewnosci-siebie/]nauczania mojego dziecka umiejętności samoa...
Pieluchy, nietrzymanie moczu i stolca u nastolatków.
Siemka mam 15 lat i chodzę do 8 klasy i na zajęcia z karate, piłki i siatkówki i się troszeczkę moczę w dzień i w nocy czasami zdążę do toalety czasami nie i nie mówiłem jeszcze nikomu i nie wiem jak...
Dysplazja korowa
Witam , czy ktos może napisać coś więcej nt. dysplazjo kory mózgowej. Moja 2,5 letnia córeczka na to cierpi, a co za tym idzie choruje na padaczkę lekooporną. Monika.
Reklama:
Reklama: