Reklama:

Diagnostyka i leczenie alergii na białka mleka krowiego u niemowląt

Ten tekst przeczytasz w 9 min.

Diagnostyka i leczenie alergii na białka mleka krowiego u niemowląt

Shutterstock

Szklanka mleka

Omówienie aktualnych (rok 2007) wytycznych europejskiej grupy ekspertów, omawiających zasady postępowania w przypadku podejrzenia lub rozpoznania alergii na białka mleka krowiego u niemowląt.

Reklama:

W prestiżowym angielskim miesięczniku "Archives of Disease in Childhood", w numerze z października 2007, opublikowano artykuł autorstwa zespołu ekspertów w dziedzinie alergii pokarmowej. Celem publikacji było opracowanie zgodnych z aktualnym stanem wiedzy wytycznych dla lekarzy rodzinnych i lekarzy pediatrów na temat postępowania w przypadku podejrzenia lub rozpoznania alergii na białka mleka krowiego u niemowląt.

Wśród autorów rekomendacji są tak znane nazwiska jak Yvan Vandenplas (Belgia), Erika Isolauri (Finlandia), Sybille Koletzko (Niemcy) czy Annamaria Staiano (Włochy). Poniżej przedstawimy omówienie treści zawartych w tym opracowaniu.

Uwagi ogólne - alergia na białka mleka krowiego u niemowląt

W populacji europejskiej objawy sugerujące niepożądane reakcje pokarmowe na mleko krowie demonstruje od 5% do 15% niemowląt. Alergia na białka mleka krowiego (cow's milk protein allergy - CMPA) jest rozpoznawana - w zależności od kraju - u od 2% do 7,5% niemowląt. Jest to więc poważny problem zdrowotny w populacji dziecięcej w Europie.

Niemowlęta z alergią na białka mleka krowiego (w dalszej części arykułu skrótowo nazywanej CMPA) dzielą się zasadniczo na dwie grupy:

1) Dzieci z reakcjami "typu natychmiastowego" występującymi w ciągu od kilkunastu minut do kilku godzin po spożyciu mleka

Są to pacjenci wykazujący zwykle podwyższone stężenia IgE, obecność specyficznych IgE przeciwko białkom mleka oraz mający dodatnie wyniki testów skórnych (odczyn co najmniej 3 mm). Grupa ta stanowi mniejszość wśród dzieci z CMPA, ale pacjentów takich należy objąć szczególną opieką, ponieważ obecność opisanych powyżej cech świadczy o gorszym rokowaniu. Pacjenci z grupy 1 częściej rozwijają inne manifestacje chorób atopowych takich jak astma, atopowe zapalenie skóry, czy reakcje anafilaktyczne. Nabywanie tolerancji na białko mleka krowiego trwa u nich dłużej, co oznacza, że w tej grupie chorych wymagany czas stosowania diety eliminacyjnej jest wyraźnie dłuższy. Poważnym obciążeniem u pacjentów z reakcjami typu natychmiastowego jest też ryzyko nasilonych objawów ze strony skóry i przewodu pokarmowego, takich jak pokrzywki, obrzęki warg i jamy ustnej, wymioty, biegunki.

2) Dzieci z reakcjami typu opóźnionego

Są to pacjenci, u których występują przewlekłe objawy związane z podawaniem pokarmów zawierających białka mleka krowiego, ale odstęp od podania alergenu do reakcji organizmu jest zwykle wielogodzinny, a nawet parodniowy. Dominują objawy skórne pod postacią atopowego zapalenia skóry lub innych przewlekłych zmian skórnych. Często stężenie IgE jest prawidłowe, a testy skórne ujemne. Wynika to z dominacji tzw. czwartego typu reakcji immunologicznej, nie związanej z syntezą IgE.

Uwaga! W praktyce częstym błędem jest nadmierne opieranie się na wynikach IgE całkowitego i IgE specyficznych oraz na wynikach testów skórnych. Ujemne wyniki tych badań są czynnikiem korzystnym rokowniczo, bo przemawiają za możliwością dość szybkiego uzyskania tolerancji białek mleka po okresie diety eliminacyjnej, ale ujemne wyniki IgE i testów skórnych nigdy nie wykluczają rozpoznania alergii - wręcz przeciwnie: większość niemowląt z CMPA ma właśnie prawidłowe stężenie IgE i słabą reakcję skórną na alergeny pokarmowe.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Alergie

Jak naturalnie zwiększyć odporność u dziecka?
Cześć Forumowicze! Jako rodzice zawsze staramy się dbać o zdrowie swoich dzieci. Jednak zdarza się, że dziecko uczęszczające do przedszkola często łapie infekcje i przeziębienie. Czy macie jak...
gość
Klacid
Mój syn (7lat), poręcza zażywania Klacidu miał straszne bóle brzucha . Najbardziej nasiliły się jakoś w 5-6 dobie. Antybiotyk postawił Go na nogi dosłownie w ciągu 2 dni , natomiast teraz walczymy z ...
gość
Ból brzucha ciągły u 6-latki
Dzień dobry Córka od ponad roku skarży się na ból brzucha. Dwukrotnie w odstępie 10 m-cy miała USG, które nic nie wykazało. W 08.2023 wyszła obniżona hemoglobina. Od września bierze żelazo Ferum, wi...
gość
Co to jest(zdjęcie)?
Witam. Jest weekend, lekarzy brak a bobasowi nagle wyskoczyło coś takiego. Wyskakuje w różnych miejscach i znika. Pomożecie?
leczenie torbieli włosowej
Cześć! Potrzebuję Waszej pomocy w kwestii [url=http://vhcenter.pl/zabieg-laserowy-silac]leczenia torbieli włosowej[/url]. Czy ktoś może podzielić się swoimi doświadczeniami lub zna skuteczne metody l...
4 miesięczne dziecko z dnia na dzień przestało jeść z butelki
Witam! Moja 4 miesięczna córka przestała z dnia na dzien jesc mleko modyfikowane z butelki..... je tylko z łyżeczki a do tego mniejszą porcje,ponieważ gdy jadła z butelki zjadała 150 ml teraz ledwo 1...
Reklama:
Reklama: