Serwisy Medforum
Reklama

Depresja u dzieci: kiedy podejrzewać i jak postępować?

Depresja u dzieci: kiedy podejrzewać i jak postępować?
Fot. ojoimages
(3)

Wbrew powszechnej opinii depresja jest problemem mogącym dotykać nawet małe dzieci. Artykuł psychologa klinicznego przedstawia możliwe objawy depresji u dzieci oraz zasady postępowania przy podejrzeniu tego schorzenia.

O depresji mówi się i pisze relatywnie dużo, jednakże są to zwykle rozważania i porady dotyczące dorosłych. Nie świadczy to wcale, iż problem ten nie dotyczy dzieci – wręcz przeciwnie, depresja jest częstym zaburzeniem, na które zapadają osoby nieletnie. Ze względu na nieco inne przejawy depresji u dzieci, nie jest zazwyczaj tak szybko diagnozowana a u części z nich w ogóle nie zostaje rozpoznana.

U osób nieletnich rzadko występują typowe objawy stanów depresyjnych, jakie zauważamy u osób dorosłych. Depresja u dzieci manifestuje się zazwyczaj najróżniejszymi niespecyficznymi symptomami np.: lękami, problemami w szkole, objawami psychosomatycznymi (bóle brzucha, głowy, duszności), zachowaniami odbiegającymi od normy, niechęcią do zabawy, brakiem komunikowania własnych życzeń czy też nagłego „nieuzasadnionego” przechodzenia od długiego płaczu do całkowitego spokoju.

Dzieci i młodzież często także chudną lub nie przybierają na wadze. Nastolatki przestają mieć ochotę na wspólne spędzanie czasu czy sytuacje, które je kiedyś bardzo cieszyły; zamykają się często w pokoju nie mając na nic siły i ochoty. Bywa też tak, że reagują agresją stając się wciąż zniecierpliwione i nieposłuszne.

Według źródeł materiałów Fundacji ITAKA najbardziej charakterystycznymi objawami depresji u dzieci są:

 1. smutek, przygnębienie, niemożność odczuwania radości („nic nie cieszy”)
 2. zmniejszenie zainteresowań (np. niechęć zajmowania się swoim hobby)
 3. zmniejszenie aktywności, apatia, spowolnienie, niechęć do działania
 4. problemy ze snem (bezsenność lub nadmierna senność)
 5. zmniejszenie apetytu, spadek wagi ciała, suchość w ustach
 6. uczucie ciągłego zmęczenia, brak energii
 7. lęk, uczucie wewnętrznego napięcia, „niepokój w środku”
 8. trudności w koncentracji i zapamiętywaniu, wrażenie niesprawności intelektualnej
 9. poczucie beznadziejności, niska samoocena
 10. dolegliwości bólowe (bóle głowy, brzucha, bóle w klatce piersiowej, nerwobóle)

Depresja kojarzy nam się zazwyczaj z zupełnym poddaniem się, czasem jednak dzieci potrafią tak zachowywać się (zwłaszcza przy rówieśnikach), że nikt, by ich o to nie podejrzewał.

Typowym dla dzieci objawem (jak zostało wyżej napisane) są dolegliwości somatyczne. Pracując na oddziale gastroenterologii wielokrotnie doświadczałam takich przykładów. Pamiętam 17-letnią dziewczynę, narzekającą na bardzo silne, napadowe bóle brzucha, z którą matka przez kilka miesięcy chodziła „od lekarza do lekarza”, wykonano jej endoskopię i jeszcze kilka mało przyjemnych badań a przyczyny nie udało się ustalić, natomiast depresja ciągle się pogłębiała. Bóle brzucha tłumaczyły obniżony nastrój, apatię oraz wcześniejsze trudności z koncentracją (potem dziewczyna nie uczęszczała do szkoły).W trakcie rozmowy z psychologiem okazało się, że ma już za sobą próbę samobójczą. Inna 15-letnia dziewczyna, u której rozpoznano depresję, cierpiała ponadto na trwające od kilku tygodni silne biegunki, wskutek czego znalazła się w szpitalu.

(3)

Autor/autorzy opracowania:

Reklama

Komentarze

  Czy wiesz, że za każdą dodaną wypowiedź otrzymujesz punkty w rankingu użytkowników?
 • Depresja u dzieci: kiedy podejrzewać i jak postępować?
  25-09-2015 10:39:23

  Nie nalezy od razu podejrzewac najgorszego! Dzieci okresowo sa bardziej i mniej aktywne na zmianę, rozwijają się, trudno, żeby przez cały czas były takie same! Może dziecku po prostu brakuje witamin albo ciekawego zajęcia? Może warto spróbować delikatnych suplementów witaminowych (Rabenhorst jest ekologiczny i bez cukru) albo po prostu wymyślec wspólnie jakąś ciekawa zabawe?

 • Depresja u dzieci: kiedy podejrzewać i jak postępować?
  11-02-2015 01:28:38

  Tak, najlepiej napchać dziecko psychotropami (SSRI) i potem się dziwić, jak popełni samobójstwo. anydepresanty są związane ze zwiększoną ilością samobójstw u osób poniżej 21 roku życia - to jest nawet na ulotce. Dawanie tego syfu dzieciom powinno być zakazane.

 • Depresja u dzieci: kiedy podejrzewać i jak postępować?
  17-08-2014 16:03:11

  Na temat depresji można poczytać tutaj: www.depresjaza.pl

 • Depresja u dzieci: kiedy podejrzewać i jak postępować?
  08-09-2013 18:36:26

  Na terenie Łodzi można skorzystać z bezpłatnego programu profilaktyki depresji u dzieci i młodzieży. Szczegóły w linku poniżej:

  www.uwolnienie.pl/go.php/pl/projekty/programzapobieganiazaburzeniomdepresyjnymdladzieciimlodziezy.html

 • Depresja u dzieci: kiedy podejrzewać i jak postępować?
  07-08-2013 15:04:38

  Przeczytaj komentowany artykuł: Depresja u dzieci: kiedy podejrzewać i jak postępować?

  Bardzo dobry artykuł.
  Ze swojej strony mogę dodać, że tak naprawdę niewiadomo skąd bierze się depresja i im wcześniej się ją wykryje tym lepiej można sobie poradzić. Czynnikiem, który został pominięty to: pytanie jak sobie radzić? Przede wszystkim znaleźć w dziecku jakąs pasję, hobby, zainteresować je sportem, tańcem, muzyką itp.
  pozdrawiam
  Katarzyna Wieczorek-Małecka

Polecamy

http://static2.medforum.pl/cache/logos/nastolatka_okulary_ojoimages_1841792.jpg_cr-W300H200.jpgFot. ojoimagesChoroby ginekologiczne wieku...
W związku z brakiem estrogenów narządy płciowe nie są...