Serwisy Medforum
Reklama

Badanie elektroencefalograficzne (EEG) u dzieci

Badanie elektroencefalograficzne (EEG) u dzieci
Fot. ojoimages
(3)

Badanie EEG jest często zlecane dzieciom z podejrzeniem różnych schorzeń neurologicznych. Przeznaczony dla rodziców artykuł przedstawia podstawowe informacje na temat badania EEG, ze szczególnym podkreśleniem wskazań do jego wykonywania oraz najważniejszych zasad interpretacji wyniku badania.

Badanie elektroencefalograficzne, popularnie nazywane EEG, stanowi zapis czynności bioelektrycznej mózgu. Jest to badanie bezpieczne dla dziecka, nie obciążające koniecznością znieczulenia ani też narażeniem na promieniowanie czy inne szkodliwe działania.

Praktycznie polega ono na założeniu na głowę dziecka elektrod, a następnie zarejestrowaniu czynności mózgu. U większości dzieci eeg może być wykonane w czasie czuwania, wymaga jedynie ograniczenia ruchliwości dziecka, gdyż w przeciwnym wypadku może dojść do wystąpienia zakłóceń zapis, tak zwanych artefaktów, utrudniających lub nawet uniemożliwiających interpretację zapisu.

U niemowląt i małych dzieci, a także u dzieci upośledzonych umysłowo, sam moment zakładania elektrod na głowę może być powodem niepokoju i pobudzenia ruchowego. W tych przypadkach wykonywany jest zapis eeg po deprywacji snu, to znaczy po pozbawieniu dziecka snu nocnego. W rezultacie rano pomimo założonych na głowę elektrod dziecko zasypia i zapis może być z powodzeniem wykonany i zinterpretowany.

 

fot. ojoimages

 

Zapis w czuwaniu różni się od zapisu w czasie snu, gdyż ten ostatni może ujawnić więcej zmian. Podobnie różni się zapis eeg noworodka, niemowlęcia i dziecka kilku – oraz kilkunastoletniego. Dlatego też interpretacja zapisu eeg oraz zalecenia dotyczące dalszego postępowania z pacjentem należą do doświadczonego neurologa dziecięcego. Poza wspomnianą wyżej deprywacją snu istnieją także inne metody mające na celu wykazanie większej ilości zmian niż zapis wykonany w czuwaniu. Do metod tych należy hyperwentylacja oraz fotostymulacja.

(3)

Autor/autorzy opracowania:

Reklama

Komentarze

  Czy wiesz, że za każdą dodaną wypowiedź otrzymujesz punkty w rankingu użytkowników?
 • Badanie elektroencefalograficzne (EEG) u dzieci
  06-01-2015 17:19:28

  Witam, chciałabym się dowiedzieć ile elektrod stosuje się w badaniu EEG u dzieci?

 • Badanie elektroencefalograficzne (EEG) u dzieci
  07-10-2014 21:48:47

  Bardzo proszę o informację, czy EEG można wykonać dziecku w znieczuleniu (narkozie)?

 • Badanie elektroencefalograficzne (EEG) u dzieci
  10-07-2014 11:53:47

  Bardzo poproszę o interpretacje wyników, mój lekarz jest na urlopie przez kilka tygodni a bardzo się martwię .
  1.syn ma 4 lata urodzony przy pomocy vacum, wylewy około komorowe 1 stopnia wchłonęły się po 6 miesiącach intensywnej terapii.
  2.powód EEG syn czasami nie rozumie komunikatów które do niego są kierowane zdarza się to sporadycznie.
  3. słuch zbadany dobry
  4.psycholog przebadał chłopca rozwój prawidłowy na jego wiek
  5. logopeda również potwierdza rozwój prawidłowy na jego wiek
  6. neurolog wyklucza autyzm

  Według mnie mówi mniej niż jego rówieśnicy . Przed badaniem EEG chorował brał antybiotyk pediatra podejrzewała zatoki lecz nie dostał skierowania na badania szczegółowe, antybiotyk który przestał brać dzień przed badaniem. W czasie choroby gorączkował natomiast w dniu samego badania nie brał już leków i temperatura również było prawidłowa lecz miał wciąż zablokowany nos częściowo. Wyniki badania : Zarys nie prawidłowy . Badanie rozpoczęte w czuwaniu.Czynność podstawowa zróżnicowana przestrzennie złożona jest z rytmu alfa o czestotliwości 8-9Hz i amplitudzie 100uV. Podczas badania wystapiły bioelektryczne i kliniczne cechy senności i snu spontanicznego. w tych dwu fazach ujawniły się nieprawidlowości uogólnione, z zaznaczona przewagą po stronie prawej. Wystąpiły pod postacią 1-3 sek.wyładowań napadowych fal theta, ostrych, iglic i zespołów iglicy- fali o amplitudzie do 300 uV. Aktywacja FS bez dodatkowego wpływu na zapis.
  Bardzo proszę o pomoc w interpretacji wyników oczywiście wybieramy się do lekarza neurologa lecz do momentu aż będzie to możliwe chciałabym wiedzieć czy faktycznie mam poważne podstawy aby się martwić o moje dziecko .
  Pozdrawiam

 • Badanie elektroencefalograficzne (EEG) u dzieci
  10-05-2013 12:29:13

  Jaka jest możliwośc wykonania badania w Klinice obecnie ponieważ wykonane w moim mieście badanie EEG różni się od wykonanego przed 5 laty w Klinice i zakazano podawania leku tylko depresyjne zapisanoa chłopiec maluje włosy na niebiesko i twarze tez,macha ręką,wącha rzeczy,liże moje ręce i wykonuje tiki okiem,echolalię itd -nikt nie chce przyznac,ze ma autyzm,na pytanie nauczyciela mówi -nie wiem choc w domu sam zrobi .

 • Badanie elektroencefalograficzne (EEG) u dzieci
  Zalogowani użytkownicy mają możliwość budowania własnego statusu na forach grupy Medforum.
  Po napisaniu odpowiedniej ilości postów przy avatarze pojawi się odpowiedni status.
   Początkujący/ca - mniej niż 100 postów
   Wtajemniczony/na - pomiędzy 101 a 300 postów
   Forumowicz/ka - pomiędzy 301 a 1200 postów
   Komentator/ka - pomiędzy 1201 a 3600 postów
   Lider/ka opinii - pomiędzy 3601 a 6000 postów
   VIP - więcej niż 6001 postów
  12-12-2012 22:28:59

  Dolmat, wyraźnie masz napisane jaki jest zapis EEG Twojego dziecka:

  Czytaj od momentu: Orzeczenie: Zapis nieprawidłowy itd.

  Pozdrawiam Alicja

Polecamy

http://static2.medforum.pl/cache/logos/15nk0055rf_placz_dziecko_ojoimages_cr-W300H200.jpgFot. ojoimagesCukrzyca wieku rozwojowego
Cukrzyca typu I jest najczęściej występującą u dzieci postacią...