Serwisy Medforum
Reklama

Astma oskrzelowa- część 1: przyczyny, objawy

Astma oskrzelowa- część 1: przyczyny, objawy
Fot. ojoimages
(5)

Pierwsza część artykułu poświęconego astmie oskrzelowej wyjaśnia w przystępnej dla pacjenta formie przyczyny powstawania astmy, jej najczęstsze objawy oraz sposoby oceny czynności układu oddechowego.

Temat chorób alergicznych zagościł na dobre w czasopismach, programach telewizyjnych i rozmowach towarzyskich. Choroby alergiczne, wśród nich astma, w swoisty sposób stały się „modne”. Rzeczywiście, liczba zachorowań na schorzenia alergiczne gwałtownie wzrasta na całym świecie.

Szacuje się, że astma występuje u około 10-15% dzieci oraz u 5-10% dorosłych  w skali całego globu. Przyczyny tej inwazji alergii nie są znane do końca. Ciekawe, że najwięcej chorych z astmą jest w krajach wysoko uprzemysłowionych. Nasuwa się nieodparta myśl o „daninie”, którą musimy płacić za zdegradowaną przyrodę... Jednak pierwotne przyczyny astmy nie są znane. Czynniki środowiskowe są ważne, ale to nie one są decydują o pojawieniu się objawów choroby. Astma jest chorobą uwarunkowaną genetycznie. To uwarunkowanie nosi nazwę atopii. Zwróćmy uwagę, dlaczego u osób z atopią rozwijają się objawy astmy.

Przyczyny rozwoju astmy

Czym scena dla aktora, tym błona śluzowa oskrzeli dla astmy. Przekonują nas o tym wycinki pobrane ze śluzówki oskrzeli, które u chorych z astmą wykazują oznaki stanu zapalnego. I chociaż astma może być łagodna lub bardzo ciężka, ten stan zapalny w oskrzelach obserwowany jest w każdej postaci choroby, nawet najłagodniejszej. Ale zapalenie w astmie różni się zdecydowanie od zapalenia spowodowanego przez wirusy lub bakterie.

Jest to tzw. zapalenie alergiczne, w którym udział biorą liczne komórki (m. in. komórki kwasochłonne czyli eozynofile) oraz wydzielane przez nie substancje, nazywane mediatorami zapalenia alergicznego (np. histamina i leukotrieny). Niezwykła siła tych substancji sprawia, że zapalenie alergiczne „płonie” niby podpalona rafineria! Najważniejszym efektem tego nieustannego „pożaru” jest silny skurcz oskrzeli, innymi słowy, napad duszności w przebiegu astmy. Stosunkowo niedawne odkrycie tego „zapalnego” mechanizmu powstania duszności zmieniło zupełnie sposób leczenia astmy. Wcześniej leczono jedynie skurcz oskrzeli, obecnie leczymy jego przyczynę. Nowoczesne leczenie astmy polega na stałym stosowaniu silnych leków przeciwzapalnych, jakimi są sterydy kory nadnerczy.

Systematyczna i codzienna„kontrola” nad zapaleniem alergicznym uzyskana dzięki temu leczeniu kapitalnie zmniejsza liczbę duszności i praktycznie sprawia, że astma w niczym nie ogranicza chorego. Innym efektem zapalenia alergicznego, nad którym nie zapanowano jeszcze najlepiej, jest wolno postępujący proces pogrubienia i w efekcie usztywnienia ściany niegdyś bardzo elastycznych oskrzeli. To nieco tajemnicze zjawisko, jak przekonują badania, występuje nawet u chorych z  lekką postacią astmy, którzy najczęściej czują się znakomicie! Tylko sterydy spowalniają ten proces.

(5)

Autor/autorzy opracowania:

Źródło tekstu:

 • zdjęcia: ojoimages
Reklama

Komentarze

  Czy wiesz, że za każdą dodaną wypowiedź otrzymujesz punkty w rankingu użytkowników?
 • Astma oskrzelowa- część 1: przyczyny, objawy
  05-10-2015 13:36:24

  Hej! Mam astme od dziecka. Lekarze podawali mi rożne leki, zaczynając od wziewnych, do inhalatorów i innych. Czytałam www.mojealergie.pl/jak-dzialaja-nowoczesne-leki-na-astme/ ten artykuł, jak myślicie czy cyklezonid pomaga? Ktoś używa?

 • Astma oskrzelowa- część 1: przyczyny, objawy
  Początkująca
  Zalogowani użytkownicy mają możliwość budowania własnego statusu na forach grupy Medforum.
  Po napisaniu odpowiedniej ilości postów przy avatarze pojawi się odpowiedni status.
   Początkujący/ca - mniej niż 100 postów
   Wtajemniczony/na - pomiędzy 101 a 300 postów
   Forumowicz/ka - pomiędzy 301 a 1200 postów
   Komentator/ka - pomiędzy 1201 a 3600 postów
   Lider/ka opinii - pomiędzy 3601 a 6000 postów
   VIP - więcej niż 6001 postów
  30-09-2010 20:21:15

  Z synem mieliśmy pełno zmartwień przy diagnozie jego astmy. Dawaliśmy mu Singular, ale objawy nie ustępowały i nie wiedzieliśmy dlaczego. Dopiero po długich testach wyszło że mały ma alergie pokarmową na wiele rzeczy i przez to nie mogliśmy sobie poradzić z atakami astmy. Wtedy lekarz zmienił nam lek na odpowiednik, Monkastę bo syn dostał też Cezerę na alergię a doktor mówił że dobrze się te leki uzupełniają. I rzeczywiście od kiedy córka leczona jest w ten sposób widze poprawę.

  Ostatnia edycja: 01-10-2010 10:31:55

Polecamy

http://static2.medforum.pl/cache/logos/19870028_mezczyzna_lekarz_strzykawka_igla_zastrzyk_ojoimages_cr-W300H200.jpgFot. ojoimagesOd-kleszczowe zapalenie mózgu i opon...
WstępKleszcze są zwierzętami bytującymi w lasach całej Europy,...